18 Aralık 2011 Pazar

KIRK


Bugün çocukluk arkadaşımın bebeğinin kırkı için mevlüt okutulmasına gittim.Sabah uyandım,bişeyler atıştırdım,abdestimi aldım üstünede ojelerimi sürdüm.

Giyindim,azıcık allık sürdüm yüzüme,biraz rimelle beraber,derken çıktım evden.3 minibüs değiştirdim ve arkadaşımın verdiği adresteki eczanenin önünde arkadaşımı beklemeye başladım,dedim ben geldim,tamam geliyorum dedi.Ben çok akıllı ve zeki bir insan olduğumdan dolayı dedim ben bulurum evi zahmet etmesin,sokağa daldım erkullar apartmanını arıyorum,birine sordum tam sorduğum yerde apartmanın önüymüş.Arkadaşıma ben geldim otomatiğe bas diye haber verdim.Bekliyorum bekliyorum kapının açıldığı yok.Arkadaşım aradı nerdesin bastım otomatiğe diyor,eee ben binanın önündeyim dedim,meğerse aynı sokakta iki binanın adıda erkullar apartmanıymış,Noyuda arkadasım vermemiş bende sormamışım,dahada aşağıya yürüdüm.

Binayı buldum neyse yukarı çıktım.Ben mevlüte geldim sanırken içeri bir girdimki bütün millet mini etekler elbiseler,dedim ne oluyor mevlüt diye seks and city setine mi geldim?Millette makyajlar kıyafetler falan..Birkaç normal insan geldide ve bayan hocada gelince dedim hee iyi bari doğru yere gelmişim.Dualar okundu,dua bitiminde hoca hepimize şu süreleride okur musunuz diye sormasın mı? O kalabalıkta birine Felak süresini okutturdu,birine Felak süresini bilmiyorum Ayetel-Kürsiyi biliyorum deyince onu oku dedi,inşallah banada sormaz derken banada Nas süresi denk gelmesin mi Allah'tan bildiğim duada hemen okudum.İçimdende tabii ojelerimi gördü hoca ondan rezil olmam için mi dedi diyede geçirdim ama ne yapayım ojesiz tırnaklarımı hoş bulmuyorum,oje daha temiz görünmesini sağlıyor.
Dualar sohbetler bitti,yemekler yendi.Eve geldim tekrar 3 minibüs değiştirip.Yol boyu düşündüm hatta dün geceden beri acaba neden kırkıncı gününde dua okunuyor.Mesela ölülerede kırkı çıkma deyimi kullanılıyor,bebeklerinde kırkı çıkması durumu kullanıyor.Bu bir örf adet mi yoksa kesinlikle dini manası mı var?

Aslında 40 rakamı ile çok söylenilen sözler var:

- Bir kahvenin kırk yıl hatırı vardır.
-Kırk yıl düşünsem aklıma gelmezdi.
- Baba kırk oğul beslemiş, kırk oğul bir babayı beslememiş.
- Bir adama kırk gün (deli dersen deli, akıllı dersen akıllı olur) ne dersen o olur
-Delinin biri kuyuya bir taş atarmış, kırk akıllı çıkaramazmış.
- Güzele kırk günde doyulur, iyi huyluya kırk yılda doyulmaz.
-Kılı kırk yarmak deyimi
-Kırk evin kedisi deyimi

Mesela Şems Tebrizinin 40 kuralı varmış yani Elif Şafak  toplayıp kaynakları bunu 40 kural haline taşımış.Neden 40 ? Lisede bir öğretmenimin dediği gibi,'bazı şeylerde mantık açıklaması aramayacaksınız.'Bide bi söz var nazar değmesin diye 41 kere maşaAllah denilir.Bu neden?

Mesela bende sevgilimden ayrıldıysam 40 gün geçmeden başka biriyle sevgili olmam.Kırk gün yasımı tutarım..

Biricit araştırmalarına devam ediyor,bakalım koca bulma iksirinide bulabilecek mi?

resimler alıntıdır.10 yorum:

 1. o iksiri bulmaya yoğunlaşsanaa :)))
  hoca da sözlüye kaldırır gibi yapmış resmen ya o ne öyle :) ben olsam hemen heyecan yapardm :))

  YanıtlaSil
 2. 40 sene koca bulamıyacakmışım gıbı gelıo.. :)) arastırmalara devam edıorum ama :)) bende heyecanladım insanın kendi kendine söylemesi ve kalabalıkta söylemesi farklıymış,çok hızlı okuduğumu farkettim,hocanın tuhaflığı hıc daha oncede gormemıstım boyle bı olay.

  YanıtlaSil
 3. hahhha ne kadar güzel yazmışsın canım :)))

  bloğunu çok sevdim, bridget e bayılırım, nickini görür görmez kalbim pır pır etti :)))

  mevlüdünüz hayırlı olsun bu arada...

  sevgiler...
  takipteyim...

  YanıtlaSil
 4. cok tesekkur ederım bende bloğunuza hayran kaldım,
  bende takıpteyım,ozellıkle dıyet bılgılerınıze.
  :)

  YanıtlaSil
 5. yaş tam 40 :)) dini bir anlamı var mı bilmiyorum ama güzel yaş onu biliyorum

  YanıtlaSil
 6. her yaşın bir güzelliği vardır,bende 29 gün sonra 30 yaşıma gireceğim :) şimdiden depresyona girdim bunu biliyorum tam bir depresyon yaşı 30 :)))

  YanıtlaSil
 7. Sizde benimkinden farklı bilgiler de varmış.
  Aslında doğru her şeyde mantık aramamak lazım. :))

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. :)) evet cok ılgınc ama 40 rakamı genelde her deyımde ve sözlerde yada davranıslarda geçio ilginç ve mantık aramamalı sanırım

   Sil
  2. Birisini çıkıp da mantığını açıklayana kadar gizemini korusun diyelim o zaman. :)

   Sil
  3. gizemlisi daha güzel böyle kalsın bakalım :)herseyde hayır vardır

   Sil