31 Ağustos 2013 Cumartesi

Füreya- Ayşe Kulin


Ayşe Kulin'in okuduğum 3. kitabı yine harika yine merak içinde yine sürükleyen bir konu,yine çok beğendim :) Gizli Anların Yolcusu, Adı Aylin'i okumuştum daha önce.Ayşe Kulin'in romanları gerçekten çok hoşuma gidiyor, adeta kitabın içine çekiliyorum okurken. Çünkü çok gerçekçi ve yaşanmış olaylardan esinlenerek, sade ve anlaşılır bir dille yazılmış kitaplar.Füreya kitabının konusu; cumhuriyet öncesi ve cumhuriyetin ilanından sonraki dönemde yaşamış İstanbullu Şakir Paşa ailesinin bir mensubu olan ilk Türk kadın Seramik sanatçısı Füreya Koral'ın hayatını, yaşadıklarını anlatıyor. Sanata karşı olan ilgisi, evlilikleri, özel hayatına dair şeyler, Atatürk'le tanışması, aile yaşamı, seramiğe başlaması, eserleri  gerçekten çok ilgi çekici. Kitabın sonlarına doğru eserlerinden bahsediliyor mesela İstanbul'da yaşıyorsanız mutlaka Manifaturacılar çarşısının önünden geçmişsinizdir oradaki pano Füreya Koral'ın eseriymiş, Başak Sigorta ve Ziraat Bankasının panoları zira Divan Oteli'ne, Hilton Oteli'ne, Marmara Oteli'ne yaptığı panolar harikalar. Kitabın sonunda bazı fotoğraflarını Ara Güler'in çektiği Füreya Koral'ın gerçek fotoğraflarını gördüğünüzde gerçekten yaşanmış olayları okuduğunuzu anlıyorsunuz. Ayşe Kulin'in harika yazım dilinden mutlaka okumanız gereken, o devirleri biraz da olsa daha iyi anlayabilmek için tavsiye edeceğim kitaplardan.


Biricit derki; kitap okuyun kitap okuyun kitap okuyun..

12 yorum:

 1. Donusude okumani tavsiye ederim cnm:)

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. tamam canım onu da okurum Ayşe Kulin'in bütün kitaplarını okuyacağım:)

   Sil
 2. ben de okumuştum lisedeyken bu kitabı,gerçekten çok güzel ;):)

  YanıtlaSil
 3. Füreya, Ayşe Kulin'e başlamak için doğru bir seçim. Ben de Füreya Koral'ın ailesinde kimler kimler olduğunu araştırdıkça, aile dostlarını okudukça bayağı şaşırmıştım. Ayşe Kulin o dönemleri bize çok güzel yansıtmış.

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Ayşe Kulin'in çok güzel bir anlatım dili var severek okuyorum:) bu kitabı da çok güzeldi, okudukca bende cok sasırdım.

   Sil
 4. Ayşe Kulin'in en sevdiğim kitaplarından biri Biricitim, öyle ilgiyle okumuştumki. Daha sonra bahsettiği ailenin hayatını araştırmıştım :)

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. bende cok beğendim merakla okudum:)
   Füreya Hanım'ın hayatını arastırdım canım ben de :)

   Sil
 5. Yeni kitabı var şimdilerde... Kafa'ya bekliyorum :)

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. evet gizli anların yolcusunun devam serisi..
   geldim blogunuza:)

   Sil
 6. Ben de ilk çıktığı yıl okumuştum ve çok beğenmiştim. Benim de en sevdiğim kitaplarından Ayşe Kulin'in.

  YanıtlaSil