20 Haziran 2012 Çarşamba

İpekböceği İle Röportaj Yaptım! :)


Çok sevdiğim blog yazarı arkadaşlarımdan biri olan İpekböceği,beni kırmadı Yaz Köşe Röportajlarımın bu haftaki konuğu oldu,işte keyifli röportajımız..:)
Öncelikle yaz köşesi röportajlarımın konuğu olduğun için teşekkür ederim İpekböceğim:)      

Ben teşekkür ederim tatlım güzel sohbetimizi buraya taşımak istediğin için:) 

Blog Dünyasına ne zaman geldin? Hoşgelmişsin tabiiki iyiki gelmişsin İpekböceği neden blog açtın peki:)Daha önceden blogun olduğunu,blogunu kapadığını yazmışsın,buna ne sebep oldu?Ve tekrar blog açmışsın,blog dünyasına girilince sonradan çıkılamıyor mu acaba?    

       Şimdi bu aslında birden soru içeriyor  malum nasıl cevaplayayım bilemedim de en iyisi maddelemek:) *Ben şu yazımda anlattığım gibi uzun yıllar önce başladım yazmaya taa msn space lardan itibaren sayarsak daha uzun, bloggerdan itibaren 6-7 yıl olmuştur tahmini -en az. *İlk açtığım blogumu sevdiğim şiir ve yazıları, öyküleri toparlamak için kullanmıştım.Defter niyetine,çünkü benim hep deri kaplı ajandalarım olmuştur sevdiğim şiirler şarkı sözleri anılar,güncel konular not ettiğim.. internetten bulduklarımı hemen oraya yazar saklardım okunacağından, yorum geleceğinden, arkadaş ekleneceğinden  haberim bile yoktu bunlar az çok space larda da başlamıştı ama ortam çok farklıydı bloglarda. Daha sonra photoshopla kısa şiirleri güzel resimlerin üzerine yazıp e-kartlar yapmaya başladım bunu da ayrı bir blogta yaptım, ama 
zamanla diğer blogları okudukça içini de dökebiliyormuşsun ne güzel dedim ve zamanla kişiselleştirdim bloglarımı ve etiketler kategoriler halinde diğer sevdiğim alıntıları,video ve müzikleri de,kendi fikir düşünce ve duygularımı da aynı yerde toplamanın daha mantıklı olduğunu gördüm. Seçtiğiniz her şey sizin bir yansımanız çünkü, bir şiir, bir alıntı, bir şarkı sizi anlatabiliyor sizi ve duygularınızı sizin becerip kuramadığınız cümlelerle mükemmel bir biçimde. *Ben acemilik zamanımda yaptığım bloglarımı dediğim gibi hepsini bir yerde toplamak amacıyla kapadım en sevdiğim parçaları toplayıp kategorize ederek açtım bir tane tek ve kendimi de yazmaya başladım.Bu arada birkaç blogu bir anda kapamış oldum. Bir süre yazıp sonra yazma hevesimin kaçması, deşifre olmam (kendi rl çevrem tarafından),bloggerın zırt bırt kapanması sebebiyle alan adı alıp yazmam(bu çevre kaybına yol açıyor), ya da sıkılmam sebebiyle de kapadıklarım oldu. Ayran gönüllü davrandım sanırım bu konuda sıkıntıya gelemeyen biriyim ben. Oysa onlar bana geçmişimden anı olarak kalıcaktı pişmanım açıkçası ama böyle olması gerekiyormuş gün gelip bunu da içindekilerle patlatabilirim bir gün. *Girince çıkamamak diye bişey yok ama yazmaya alışmak durumu var..Gelişmek var diğer yandan. Yeniden yazmaya başlamam aynen profilimde yazdığım gibi sms ya da mesaj atarken yani kendimi yazarak ifade etmem gerektiğinde uzun ve noktalamasız yazıyosun hiçbişey anlamıyorum diyen (aslında işine gelmeyen) birine serzenişte bulunmak, içimi dökmek,stresimi atmak, kafamı kendi kendime konuşarak değil yazarak boşaltmak, hah siz dinlemezseniz ben de aha da buraya yazarım demek gibi amaçsız amaçlarla başladım yeniden çünkü ben hep derim ki siz kendinizi konuşarak rahatça ifade ediyo olabilirsiniz ama ben içe dönük biriyim yazarak daha rahat içimdekileri aktarabiliyorum. Tam istediğim gibi olmasa da.. 

Blog Dünyasında kendini nerede görüyorsun?İpekböceğini tanıyabilir miyiz?Blogunun adı neden İpekböceği? 

     Kendimi blog dünyasında herhangi bir yerde görmüyorum. Olmam da gerekmiyor burası benim iç dünyamın bir yansımasından ibaret. Herhangi bir oluşuma veya gruplaşmaya dahil olmak, bazı
hırslar,çekişmeler,hesap kitaplar bana çok uzak..raiting misali istatistikler,okunma sayıları, takipçi sayısı benim için birer anlamsız rakamdan ibaret.Bana samimiyetle yaklaşan, içtenliğine inandığım çok güzel insanlar var burada ve mutluyum bu yüzden, bu benim için bir bonus. Çok sevdiğim bişeyi sadece kendim için yapıyorum çünkü. Ben içimi dökmek için, ruhuma terapi gibi geldiği için burdayım.Bir gün olmayabilirim. İpekböceğini okumanız gerek tanımanız için birkaç satıra sığmam çok zor, ne gördüğünüz kadarım ne de bundan fazlası demek geliyor içimden.. İpekböceği ismini seçme sebeplerim aslında birden fazla,ben değil o ben seçti diyebilirim:) ve kimdir e cevap aslında her biri.. biri blogumun sidebarında duran bir söz:
Bak, ipekböceği kozadan çıkarken alın teriyle ördüğü ipeği yırtıp parçalar. Bu yüzden çiftçiler ya ipeği seçerler, ya ipekböceğini.. İkisini birden koruyamazlar. Çoğu zaman ipeği kurtarmak için ipekböceğinin canını alırlar. Bir tek ipek mendil için bilir misin yüz ipekböceği can verir?
Bu cümleler ne tesadüftür ki benim fedakar,sabırlı ve kendinden sevdikleri için vazgeçen ruhumu çok iyi anlatıyordu.. Diğeri için şu yazımın tümünü okumanız gerek ama şu dizeler özetliyor en güzel biçimde:
Kendi sevgisiyle kendini değiştirerek bir ipekböceğine* dönüşen kadını böyle zamanlarda en ağır yaralayan darbe ise sanırım sevilen erkeğin aldırmaz kibri oluyordu...
Ve benim gerçek ismim İpek ve beni çok seven biri bana böyle hitap ediyor:) Benim kendi dizelerimle ise şöyle tanımlamışım kendimi bir gün:
Ne kozamdan çıkabildim,ne kelebek olup uçabildim..Bir tek günse bile ömrüm,yaşamaya korkmayıp sevgi dolu bir elde ölmek isterdim..

Bir bloga girdiğin zaman seni cezbeden şeyler nelerdir?İlk neye bakarsın? Seni izleyen herkesi takip etmediğini biliyorum,neye göre seçersin izlediğin blogları?     

       Önce tasarımına ve gösterilen özene bakıyorum ister istemez çünkü bu o bloga ve gelen ziyaretçilere verilen önemi gösteriyor.Ama en önemlisi içerik tabii ki ve kullandığı üslup benim için son derece mühim. Evet ben #takipedeniederim türü twittervari bir mantığı reddediyorum biliyorsun:) Blog izlemek önemli bişey benim için kategorisi bana uygun,sürekliliği kendine özgür bir tarzı dili olan ve içten bulduğum blogları izlemeyi tercih ediyorum.Zaman öldürme konusunda kısıtlıyım çünkü .. 

Blog Dünyasında sevdiğin bloglar kimler yada şöyle sorayım,sevmediğin bloglarda yada bloglarda hoşuna gitmeyen hareketler var mı? 
      
 İsim vermiyim unuttuklarım olabilir sevdiklerim zaten çok açık iletişimdeyiz genelde ve çok sıcak bir diyaloğumuz var hepsiyle.Sevmediklerim hoşlanmadıklarım da elbette olabiliyor hoşlanmamışsam veya soğumuşsam ya da zamanla ,acaba ne yapıyo diye gidip bakmam merak etmem sağda solda laf sokmaya çalışmam bunlar absürd şeyler ya da polemiğe hazır her lafa atlayan tipler de var hayretle izlediğim.Kale asla almam.Ergenuslar der geçerim akıl yaşta değil başta ne de olsa.Stres atmaya geliyorum bloguma orası benim dünyam ve artı stres sinir sahibi etmeye kimsenin hakkı yok.Herkesin yeterince sıkıntısı var. Deli gibi blogu tek dünyası,okunmak tek amacı gibi davrananlar da tuhafıma gidiyor başka işleri güçleri  olmadığını düşünüyorum ama daha farklı ortamlara da kanalize etmemliler kendilerini bu benim düşüncem. Ciddi bi furya heline geldi birden bire blogculuk dersleri vermek bundan hiç hazetmiyorum,çok yol katetmeniz lazım bunun için bir kere ve profesyonel kalemler var yol gösteren(hoş onlarında ticari bişey anlatır gibi mekanik davrananları hiç çekilmiyor)ama asla kaynağınız  üç günlük blogcular değil. Bloglarda hoşuma gitmeyen çok şeyler var zaman zaman anlatıyorum blogumda da sorularına verdiğim cevaplarımda da açıkça ima ettim zaten:p Burayı bir dünya yada medyanın kalbi gibi görüp ünlü olduğunu sanan o şeklde yazan çizen davrananlar güldürüyor beni:) 

Blog Dünyasına yeni gelecek arkadaşlarımıza,blog yazmak isteyenlere tavsiyelerin neler? Son olarak okuyucularıma söylemek istediğin bir mesajın var mı? 

     İçlerinden geldiği gibi takılsınlar,yazsınlar kimseyi örnek almasınlar,taklit etmesinler,o zaman hem yazmaktan bıkmazlar hem kendilerini belli bir kalıba sokmadıkları için alabildiğine özgür olurlar ve zamanla özgün,sadece kendilerine has bir dil ortaya çıkar.Ve samimi olsunlar okunmaktan evvel kendileri için yazsınlar. Çok fazla tavsiye veren var herkes ayrı telden çalıyo kendi söyledikleri esasmış gibi bundan hiç hoşlanmıyorum. Kimsenin haddine değil elbette ama bence öneriler diyebilirsiniz ufak tefek.. İşte yok okunayım,çok izleneyim,yok böyle yaparsam pr çabuk artar şöyle yaparsam ceosu yükselir bilmem ne gibi istatistik amaçlı gelmeyin doldurmayın bloggerı:)) bu tarz başta tutsa da matematiksel olarak ne yazana ne izleyene bişey vermez.Elekte kalanlar sadece içten olanlar ve bu hesaplara dalmayanlardır unutmayın:)

İpekböceğime bu güzel,samimi röportajı için teşekkür ediyorum,İpekböceğinin bloguna buradan ulaşıp harika yazılarını okuyabilirsiniz:)

http://ipeksi.blogspot.com/

Yaz Köşesi Röportajlarım yine harika konuklarımla devam edecek..

Biricit mükemmel bir blog yazarı ile mükemmel bir röportajı yapmış olmanın keyfinde..:)
resimler ipekböceğine aittir,tüm haklar ondadır.:)

35 yorum:

 1. Harika bir röportaj olmuş, cevapları çok keyif alarak okudum.
  Yalnız yazıyı formatlarken sorular arasında boşluk bıraksaydınız, ya da farklı renkler kullansaydınız okuması daha kolay olurdu sanki ;)

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. beğenmene sevındım Nesrin ama fakat lakin bu yazı zaten formatlı bı yazı,ustune tekrar formatlandı bosluk kullanınca ıkı satır aralık verıyor ben buyuk karakterle yazdığım ıcın .o yuzden kullanmadım,sorular koyu renkte ama:) sevgıler

   Sil
 2. siz ne tatlısınız böyleee!!

  biricit ve ipeğim iki tatlı blogger bir araya gelir de ne olur?

  çok tatlı bi söyleşi olur :)

  valla ben olsam böyle uzun cevaplar veremezdim helal ipeğimsim ipeğim böceğim :)

  YanıtlaSil
 3. Miacım o senın tatlılığın:)
  İpek Böceğimle çok keyifli bi röportaj oldu:)

  YanıtlaSil
 4. Çok güzel bir röportaj olmuş:)

  YanıtlaSil
 5. Aayy evet anlatmışım da anlatmışım daha da şunları yazsaydık diyorum:D
  Okudukça hep bi eksik bulmak işte blogger olmak..
  Bir ton yazım hatası cümle düşüklüğü olmuş sabahın 5 ine kadar yazdığım için çok özür diliyorum okyanlardan sen bi elden geçir nolur bricitim:/
  soruları mor yapsan bir de daha okunaklı olurmuş büyük font olduğu için arıza çıkartıyo^^
  Ayrıca çok eğlendik yine bu yazdıklarımızın perde arkası var bir de o kadar çok konuştuk ki konudan başka her şeyi konuştuk bi ara:p
  Çook teşekkür ederim canım seni seviyorum:*

  YanıtlaSil
 6. bu güzel röportaj için teşekkürler biricit.. ipekböceğinin yanıtları da çok güzel. blog dünyası hakkında söyledikleri benim duygularımlada örtüşüyor..

  YanıtlaSil
 7. çok güzel bi söyleşi olmuş:)
  ipeği okurken çok keyif alıyorum karşısındakine yaklaşımına da öyle ve aynı sözler senin için de geçerli:)
  çok keyif aldım sayın muhabir biricit conus:)

  YanıtlaSil
 8. Kıskançlık duygularım kabardı =D

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. neyi kıskandın senle de röportaj yaparım hihi:D

   Sil
 9. iρεκβöcεĝι~ canım duzelttım kelımelerı ama gozumden kacanlarda olabılır gorunce soyle hemen duzeltırım,bende senı cok sevıyorum tatlım cok keyıflı oldu:)

  bloggerda sorun var bı yanıtladan cvp yazıo bı yazmıo

  YanıtlaSil
 10. shirin serkan beğenmene sevındım,evet bende katılıyorum ipekböceğine:)

  YanıtlaSil
 11. UMAY beğenmene sevındım tatlım:))
  ben de keyıfle okuyorum ipek böceğini:)

  YanıtlaSil
 12. İpekböceği blog dünyası için çok önemli bir karakter bence.

  Blogu, yazıları, yorumları... çok hoşuma gidiyor doğrusu ve söylememek olmaz dobralığı da dillere destan.

  Röportaj da çok güzel olmuş lakin şekilsel eleştirilere ben de katılıyorum biricit, elden bir şey gelemeyişini de anlayarak.

  YanıtlaSil
 13. Şeklinde değişiklikler yaptım yoğun ıstek uzerıne:))
  İpekböceği blog dünyası için çok önemli birisi bence,keyifli yazılarını ve dobralığını bende cok severım..
  tesekkurler Erdost güzel yorumun için..

  YanıtlaSil
 14. Güzel bir röportaj, güzel sorular..
  Bu sorulara verilen yanıtlar son derece içten.
  Kendisi birçok konuda benim gibi düşünüyor.
  Blog bir stres atma yeridir, stres edinmek için değil.
  O nedenle; can sıkanları bir daha görmemek üzere uğurlamak gerekir diye düşünüyorum..

  Eline sağlık biricitcim.
  Güzel bir tanıtım olmuş.
  İpekböceği'ne başarılar diliyorum..

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. tesekkur ederım Zeugmacım:)
   evet cok haklısın can sıkanları bır daha gormemek uzere uğurlamalı bencede.bı burda stres atıyoruz duygulanıyoruz bazen yenı seyler oğrenıyoruz bunada mani olmamalı kımse.
   guzel yorumun ıcın tesekkur ederım sevgıler zeugmacım:)

   Sil
 15. Ne güzel düşünümşsünüüz :)) Bayıldımm

  YanıtlaSil
 16. bricit, sen gazeteci misin canım?? Ama değilsin diye biliyorum. Şöyle diyeyim, bence sen gazeteci olmalısın. Ruhunda var. Çok başarılısın. Ben İletişim Fakültesi mezunuyum. Sınıf arkadaşlarımın çoğu da ünlü :) Kim başarılı azcık anlarım yani :))

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. yok Ahucum estagfırullah:)
   değılım ben ıktısadı ve ıdarı bılımler fakultesı mezunuyum,aynı zamanda sosyal bılımler meslek yuksekokuluda var:)) tesekkur ederım o senın guzel gormendır:) sevgıler canım

   Sil
  2. Canım benim kendi mesleğinde de çok başarılısındır mutlaka ama İletişim mezunları da eline su dökemez :))

   Sil
 17. İpekböceği'nin söylediklerine katılmamak elde değil.Güzel ve faydalı bir röportaj olmuş.İkinize de sevgiler.

  YanıtlaSil
 18. huyumkurusuncum bende ipekboceğıne katılıyorum goruslerıne,benım ıcınde cok keyıflı ve guzel bı roportaj oldu:)
  sevgıler canım:)

  YanıtlaSil
 19. meğer ben ipekböcekini baya baya tanıyomuşum hiç "aaa demedim" "hıhım,evet evet" diyerek okudum hepsini^^ isminin anlamını sevdiğim ipekböcekini de seni de öperim. bu köşe yaz köşesiii :)

  YanıtlaSil
 20. bayıldım! yine bayıldım!!!

  böceğimi zaten seviyorum o yüzden 374957 kez bayıldım!

  bir de buna bayıldım, dikkat etmmemişim daha önce :

  "Bak, ipekböceği kozadan çıkarken alın teriyle ördüğü ipeği yırtıp parçalar. Bu yüzden çiftçiler ya ipeği seçerler, ya ipekböceğini.. İkisini birden koruyamazlar. Çoğu zaman ipeği kurtarmak için ipekböceğinin canını alırlar. Bir tek ipek mendil için bilir misin yüz ipekböceği can verir?"

  off!

  YanıtlaSil
 21. Ahucum çok teşekkür ederim teveccühünüz:))
  yanıtlada sorun var oradan yazamadım:)

  YanıtlaSil
 22. kuulumsum beğenmene sevındım,İpekböcüğümüz zaten severek okuduğumuz blog yazarlarından,tanıdıkca dahada cok sevdığımız ınsanlardan:)
  bu köşe yaz köşesi bu köşe yine yaz köşesi ayyy çok sıcak:))
  ben de öptüm canım muckk:)

  YanıtlaSil
 23. ninim beğenmene sevındım:)
  çok manalı ve duygusal bir isim,benıde benden aldı ipekböceğimin tanımı..

  YanıtlaSil
 24. çok keyifli bir röportaj olmuş ve ipekböceğinin düşüncelerini çok yerinde buldum,ikinizin de yüreğine ve kalemine sağlık :)

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. tesekkur ederım canım beğenmene sevındım :) evet dusuncelerıne bende katılıorum ipekböceğimin:)

   Sil
 25. Gözlerim dolu hiç bunu hesap etmemişim meğer, yani tanımadığım daha önce yolumun kesişmediği insanlar beni bu yazıyla tanıdılar belki de tanıyanlar bilmedikleri bişeyi gördüler,çok teşekkür ederim yorum yazan tüm dostlara ve sana canımın içi bunları hesaplıyacak kadar bile matematiğim yok bak^^ daha havalı cakalı bişiler yazsaymışım keşke eheh:))
  ne yapalım ben böyleyim:D

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. ben sana tesekkur ederım canım benım,vaktını ayırdın cok guzel bısey cıktı ortaya ipekböceğim eline ve yüreğine sağlık:) hep böyle samimi ve olduğun gibi kal tatlım:)

   Sil