19 Ekim 2012 Cuma

KerimeKeskinoğlu firmasının facebooktaki kitap şenliği yarısmasında kazananlardan biriside bendim:) Twitterdandan Keskinoğlu firmasını takipteyim,çok ilgili bir müşteri hizmetleri var,zaten ürünlerinide beğenerek kullanıyoruz.
Kitap Şenliğinde kazandığım kitabım gelir gelmez okumaya basladım ve bikaç gün önce bitirdim 'Kerime' isimli kitabı.Bahadır Yenişehirlioğlu'nun ilk kez bir kitabını okudum ama çok beğendiğimi söyleyebilirim.Roman bir dönem romanı,cumhuriyetin ilanından sonraki İstanbul'u anlatan,yer yer Muhafazakar ve Kemalistlerin çatışmalarını konu alan kitap,o dönemin Şeriye katibi olan ve ailesinin basından geçen trajik olayları konu alıyor.Şeriye katibinin muhafazakar bir yapısı vardır ve ailesinide bu şekilde baskıcı,zorlayıcı bir reislik uygulamaktadır.Fakat insanları ne kadar sıkarsanız kötü olur,aksi olur denilesi olaylar bu ailenin başına geliyor.Allah'a inancı tam fakat aşırı baskı ile kızları üzerinde egemenlik kurma isteği olan şeriye katibinin de başına bazı olaylar geliyor.Kızları Kerime ve Nezihe yanlıs kararlar,hatalar zincirinin kurbanı olacaklar mı?Aslında bu kitap erkek egemen toplumda,kadınların yasadığı zorluğu tüm gercekliğiyle gün yüzüne cıkarmış.Dönem romanı olduğu için,o dönemde yasanılan Türkçe ezan okutulması konusuna da kitapta yer verilmiş,o zamanlar yasanılan çatısmalarda dile getirilmiş..Keyif alarak,bir solukta okuduğum bu kitabı çok beğendim,çok sürükleyici dozda ilerleyen bir kitaptı..

Keskinoğlu'na ve Bahadır Yenişehirlioğlu'na bu güzel kitapları için teşekkür ederim:)


Biricit derki; Kerime'ler,Nezihe'ler hep mutlu olurlar umarım..

14 yorum:

 1. DÖNEM FİLMLER'İNİDE KİTAPLARI'NIDA ÇOK SEVİYORUM

  YanıtlaSil
 2. Duymamıştım bu kitabı, seviyorum böyle romanları. Bir yerlerde karşıma çıkarsa ben de alayım :)

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. d&r da vardır canım,ınternet uzerındende satılıyor galıba:) umarım okursun yorumlarını merak edıorum canım:)

   Sil
 3. TAM BANA GÖREYNİŞ
  PAYLAŞIM İÇİN TEŞEKKÜRLER
  HAYIRLI CUMALAR

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. umarım okursun seyyah gül,sanada hayırlı cumalar:)

   Sil
 4. Bende çok severim tarihle ilgili romanları okunacak listeme aldım bile :)bir de çekilişlerde benim de şansım gitse :)

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. insallah beğenırsın,okuduktan yorumlarını beklıyorum:) şanslıyım ben diye düşün şansı kendine çek:)

   Sil
 5. ahhh o ne kadar zarif bir el yazısı(:

  YanıtlaSil
 6. Bende şanslılardan biri olmuştum kitabı yeni bitirdim.Çok beğendim yalnız bazı yerlerde Atatürk'e haksızlık yapıldığını düşünüyorum.Yazarın fikrimi yoksa farklı düşüncelerin sesi mi pek ayrımsayamadım.

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. muhazafakarlar ve kemalıstler arasındakı catısmaları gosterıyor o kısımlar,bence tarıhı bır gerceklık o zamanki yasanılanlar anlatılmıs,yazarın fikri olduğunu düşünmüyorum o sayfalarda bende gerildim aslında ama kitabın sonunda kitabın ana fikrini anladığımda,o kısımlardakı karakterlerın konusmalarınıda o devirdeki olaylarla bağdastırdım.

   Sil
 7. Güzel bir yazar.. Tavsiye ederim.

  YanıtlaSil