29 Mart 2016 Salı

Topkapı Sarayı Konyalı Lokantası'nda Kadınlar Günü Yemeği
Topkapı Sarayı Konyalı Lokantası'nda Kadınlar Günü Yemeği'nden bahsedeceğim bu yazımda.

Kadınlar günü için Topkapı Sarayı Konyalı Lokantası'nda düzenlediğim, birbirinden değerli blog yazarlarıyla harika lezzetleri keşfettiğimiz güzel güne sizleri götürüyorum. Bol görselli ve orda olmak isteyeceğiniz bir yazı sizleri bekliyor:)Konyalı Lokantası'nda Kadınlar Günü Yemeğimize başlarken mekanın sahibi olan 5. kuşak temsilcisi Ahmet Can Bey bizleri bilgilendirdiler. Sıcak,misafirperver, özenli bir şekilde tam da saraylara layık bir şekilde ağırladılar.  Şerbetlerin tadı enfesti, Osmanlı Şerbetlerine bayıldım, gittiğinizde mutlaka deneyin. Şerbetlerin hiçbirinde şeker kullanılmamış ama çok tatlı çok lezzetliydiler.


Konyalı Restaurant'ta harika bir sofra bizleri bekliyordu. Canlı çiçekler bile masamızdaydı. 119 yıllık bir lezzet yolculuğu ve eşsiz bir deneyim yaşadık, 1897'den beri Saray mutfağının enfes lezzetlerini sunan Konyalı Lokantası hem eşsiz manzarası hem de eşsiz tatlarıyla gün boyunca bizi farklı bir atmosferin içine aldı.


Öncelikle başlangıçlarda  zeytinyağlılarda kereviz ve imam bayıldı vardı, sonrasında; ıspanaklı börek, etli kara lahana sarması vardı, hepsi harikaydı. Özellikle börekleri ağızda dağılıyor, kıvamı çok iyiydi. Zeytinyağlı kereviz ise kereviz sevmeyen bana bile o kadar lezzetli geldi:) Beğendili kuzu tandır ise favorim oldu, et seven birisi olarak en çok beğendiğim lezzetleriydi:)
Tatlılarda ise; portakallı baklavayı ve kayısılı tatlılarını ilk kez denedim ikisini de kesinlikle tavsiye ederim. 
Konyalı Restaurant olarak Ulu Önder Atatürk'ten, İngiltere Kraliçesi Majeste Elizabeth II' ye, Pakistan Başkanı Benazir Butto'dan Amerika eski başkanı Richard Nixon'a kadar dünyanın dört bir yanından gelen pek çok devlet büyüğünü, ünlü sanatçıları Kral ve Kraliçeleri ağırlamışlar ve sayısız uluslararası ödüle layık görülmüşler. Bu güzel günde Topkapı Sarayı'nı da gezi olarak bizlere hediye ettiler, lezzetleri ve harika ikramları, ağırlamaları için çok teşekkür ederim :) Herşey dört dörtlüktü, ellerine sağlık:)
Topkapı Sarayı Konyalı Lokantası'na nasıl gideriz diye düşünüyorsanız önce Topkapı Sarayı'nın içine girmeniz, sonra da sağ tarafta yer alan Sarayburnu kapısından girmeniz gerekiyor. İsterseniz yemeğinizi yiyebileceğiniz, isterseniz kahvenizi içebileceğiniz,isterseniz tatlınızı eşsiz bir manzarada tadabileceğiniz mükemmel bir restaurant. 2 yorum:

  1. Uzun zamandır yediğim en güzel yemeklerdi bayıldım.
    Organizason için teşekkürler canım

    YanıtlaSil