24 Eylül 2017 Pazar

Ne Kadar Kaçarsam Kaçayım Yolum O'na Çıkıyordu..


Herkese sevdikleriyle beraber mutlu pazarlar. Sevdikleri yanında olmayanlar, sevdikleri çok uzaklarda olanlar bu yazımı okurlar belki, yalnız değilsiniz. Benimde sevdiklerim çok uzaklarda. Annemi kaybedeli tam tamına 10 ay oldu. Bu yaşadığım on küçük ya da kimine göre büyük on ayda çoğu şeyi daha iyi anladım. Mesela dostum arkadaşım sandıklarımı, akrabam sandıklarımı. Gerçi bunu annemin hastalığında da anlamıştım.  Hiç kimsenin vefasızlığı, çıkarcılığı değil yazacaklarım sadece konusu geçince dedim. Neyi anlamış olursam olayım, içimdeki özlem hep anneme çıkıyor. Evde hep anıları dolu, bir müddet giremediğim odası da. Bir an geliyor aslında bir an değil çoğu anda annem aklıma geliyor. Onunla anılarım, bana söyledikleri. Yaptığımız şeyler..

Herkesin annesi kendine özeldir, herkes sever tabii ki bende hem de çok. Evde duramıyordum çünkü boş duvarlar bana bakıyordu. İşten geldiğimde kapıyı açan annem yoktu. Attım kendimi dışarılara, gezmeye karar verdim. Ve sonra bir baktım ki annemle gezdiğimiz, yemek yediğimiz, kahve içip sohbet ettiğimiz yerlerdeyim. Ne kadar kaçarsam kaçayım yolum hep anneme çıkıyordu. Sonra kahve içtiğimiz o kafede yine Türk kahvesi içerken buldum kendimi. Girsem mi girmesem mi diye düşündüm, tek başıma nadiren öyle otururum. Sonra düşündüm annem yanımda olsaydı, girerdik. Gidip kahve içerdik, gülerdik. 
Ben gülemedim o kahvede epey ağladım kahveyi içerken ama içimden annem olsaydı burda olmamı isterdi diye geçirdim. Eğer o şu an sağ olsaydı, benim ağlamamı istemezdi, mutlu olmamı, hayatıma dört elle sarılmamı isterdi. Gülmemi isterdi. Arkasından hayata küsmüş birini bırakmak istemezdi. Bana hep soruyorlar; çabuk atlattın, kendini topladın, biz olsak bunu yapamazdık diyorlar, ağladığım geceleri gündüzleri, içime attıklarımı değil onlar sadece yaşamayı seven bir Yasemin gördükleri için. Ama bunu yine annem için yapıyorum çünkü annem de böyle olmasını isterdi. Çoğu zaman isyan ettim her şeye, neden dedim neden benim başıma geldi tam da rahat ettirecektim onu, çok mutlu edecektim diye düşünürken neden dedim çok.. 

Kendimi her çaresiz  hissettiğimde rüyama girip bana bir şeyler anlatmaya çalıştı, çok özledim onu. Görüyor mudur beni bilmiyorum ama annecim seni çok seviyorum demek isterdim şu anda ona. Ve senin için güzel bir hayat yaşayacağım. Yazımı okuyanlara da kendinizi çaresiz hissetseniz de göz yaşlarınız arkadaşınız olsa bile onları düşünün onlarda sizin üzülmenizi, hayattan elinizi eteğinizi çekmenizi istemezlerdi. Güçlü olun ve hayata tüm benliğinizle sarılın, bir gün elbet buluşacağız sevdiklerimizle.. 
10 yorum:

 1. Güzel gülüşlü anneniz nurlarda uyusun. Kendi gibi güzel gülüşlü bir evladının olmasını istemiş besbelli. Olmuş da. Ne mutlu annenize :) Anneniz için en doğru hayatı kendinize seçerek güzelce yaşamışsınız ve anneniz de bir yerlerden sizi mutlulukla izliyordur eminim. Buna gönülden inanıyorum. Hayatınız boyunca güzellikler kucaklasın sizi.

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. çok teşekkür ederim güzel yorumunuz için, amin mekanı cennet olsun, sevgiler, güzel dileklerinizi bende size iletiyorum güzelliklerle karşılaşmamız dileği ile:)

   Sil
 2. Nurlar içinde yatsın,mekanı cennet olsun canım

  YanıtlaSil
 3. İçim parçalanarak okudum. Kim ne derse desin boşverin. İnsan bi iyi gününde bi de zor gününde tanıyor gerçek dostunu, akrabasını, arkadaşını.. Annenizin mekanı cennet, yattığı yer nurla dolsun. Ne güzel bir evlat yetiştirmiş anneniz, hayata annenizin hatıraları ile tutunmuşsunuz. Siz hayata tutundukça hayat da size tüm güzellikleriyle gelecek inanın. Öpüyorum sizi..

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. çok doğru demişsin canım teşekkür ederim ben de öpüyorum sevgilerimle.

   Sil
 4. ah canım mekanı cennet olsun, ben de hem annemi hem babamı kaybettim, seni çok iyi anlıyorum, sabır diliyorum

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. basınız sağolsun sizin de, mekanları cennet olsun, tesekkur ederim sevgiler

   Sil
 5. Başın sağolsun, gerçekten çok üzüldüm. :( Allah mekanını cennet eylesin, sana da annenin seni uzaklardan seyrederken mutlu olacağı bir hayat nasip etsin inşallah. <3

  YanıtlaSil