8 Eylül 2019 Pazar

Pratik Dere Otlu Poğaça Tarifi


Severek yaptığım poğaça tarifime dere otunu ekleyip denemek, yapmak istedim. Sonuç güzel oldu. Pratik bir poğaça tarifi, ben genelde de bu tarifi uyguluyorum, dere otlusu da çok güzel oldu. Bu tarifimi eski evimden taşınmadan önce yapmıştım bu arada.

Malzemeler,

-Un, yoğurt( 3 kaşık), iki yumurta, kabartma tozu, sıvı yağ, margarin, dere otu, tuz. Bu tarife dere otu koymazsanızda harika bir poğaça yapabilirsiniz. Dere otu sevenler ise ekleyip dere otlu olarak yapabilir. 

Bir yumurtanın sarısını ayırıp beyazını ve diğer yumurtayı derin bir kaba alıyoruz. Ayırdığımız yumurta sarısını poğaçanın en sonunda kullanacağız.

Yoğurt, yumurta beyazı bir yumurtanın tamamını tuz ile karıştırıyoruz, aldığı kadar un, tuz ve kabartma tozunu koyuyoruz. Sıvı yağı ve margarini, ince ince doğradığımız dere otlarını da ekleyip yoğuruyoruz. Fırın tepsimize yaptığımız poğaçaları diziyoruz arasına isterseniz kıyma veya peynir, arzu ettiğiniz malzemelerden koyabilirsiniz, ben sade yaptım.  Poğaçaların üzerine önceden eklediğimiz yumurta sarısını fırça ile sürüyoruz. Isıtılmış fırına tepsiyi koyup, 30-35 dakika poğaçaları pişiriyoruz. Afiyet olsun, başka bir pratik tarifte görüşmek üzere. 6 yorum: